Z (eu)GENIUSZEM poznajemy świat!

       W piątek 7 kwietnia wybraliśmy się całą klasą do Centrum Nauki i Zabawy EUGENIUSZ, które mieściło się na drugim piętrze Centrum Handlowego Stara Kablownia, aby obejrzeć i wziąć udział w interaktywnej wystawie edukacyjnej.

      Od samego wejścia naszą uwagę przykuwały interesujące eksponaty rozmieszczone w kilku strefach tematycznych. Naszą wędrówkę po świecie nauki rozpoczęliśmy od poznania tajników świata fizyki. Stanęliśmy oko w oko z prądem. Pan Piotr wyjaśnił nam, co to jest pole elektrostatyczne i jak zachowuje się prąd w naszym otoczeniu. Zobaczyliśmy mieniące się różnymi kolorami kule wypełnione piorunami, mogliśmy dotknąć je i jak czarodzieje ustalać kierunki znajdujących się w nich strumieni światła.  Następnie siłą naszych mięśni zapalaliśmy różne rodzaje żarówek – od tradycyjnych, przez halogenowe, energooszczędne świetlówki, na lampach typu LED kończąc. Animator wyjaśnił nam, czym zostały wypełnione poszczególne żarówki. Dowiedzieliśmy się również, które z nich pobierają najmniejszą ilość prądu i są najbardziej efektywne w zastosowaniu.  Kolejno podeszliśmy do dużej, srebrnej kuli – Generatora Van de Graffa. To dopiero była frajda! Mogliśmy dotykać prądu i o dziwo, nic nas nie bolało, tylko włosy stawały nam dęba. Śmiechu było co niemiara! Stojąc na plastikowych izolatorach, trzymając się za ręce, tworzyliśmy łańcuch przewodzący prąd.

     Przy następnych stanowiska mogliśmy usłyszeć fale dźwiękowe, które są w naszym otoczeniu oraz zobaczyć powietrze napierające na dmuchaną piłkę. W Strefie Iluzji mogliśmy zakręcić hipnotyzującym kołem, przejrzeć się w magicznym zwierciadle, a nawet podzielić nasze odbicie na kilka – jak w kalejdoskopie. Niezwykłe wrażenie wywarły na nas zarejestrowane przez NASA odgłosy planet. W Strefie Kosmosu mogliśmy wysłuchać huków, grzmotów i wycia planet naszego Układu Słonecznego. Wcieliliśmy się role w astronautów oraz ułożyliśmy własne gwiazdozbiory. W Strefie EKO-DOM przypomnieliśmy sobie zasady oszczędzania wody i energii, powtórzyliśmy sposoby segregowania śmieci, pomogliśmy również Eugeniuszowi uratować drzewo. Bawiliśmy się również w poszukiwaczy skarbów i układaliśmy własny kulodrom w Strefie Sensorycznej.

 

    Czas spędzony w Centrum Nauki i Zabawy EUGENIUSZ (https://www.facebook.com/EugeniuszCentrumNauki) minął nam – ku naszemu niezadowoleniu – bardzo szybko. Odwiedzenie niezwykle ciekawej wystawy interaktywnej utwierdziło nas w przekonaniu, że nauka może być zabawą, a zabawa – nauką.